A szaporodást támogató háziméh

A szaporodást támogató háziméh


A méh államalkotó rovar, több tízezer egyede él együtt egy családban. A méhcsaládot eltérő morfológiájú és eltérő funkciót betöltő egyedek, kasztok alkotják. A méhanya 22 milliméter, a here 20 milliméter, a dolgozó pedig mintegy 16 milliméter hosszú. Néhány afrikai méhfajta ennél kisebb termetű. A méhanya teste hosszúkás; a here fullánktalan és potroha lekerekített.

A háziméh euszociális faj, tehát olyan nagy családokban él, ahol az egyedek többsége nem szaporodik, hanem rokonait támogatja a szaporodásban. Nyár közepén egy egészséges család 40 000-80 000 egyedből áll. Egy egészséges családon belül csak a méhanya rakja a petéket. A megtermékenyített petékből nőstények kelnek ki. Ezek lehetnek nemileg aktív utódok, tehát újabb méhanyák. Túlnyomó többségük azonban nemileg nem aktív nőstény, a dolgozók. Ők is raknak néha petéket (álanya), ha nincs a családban méhanya, de az álanya által rakott peték nincsenek megtermékenyítve, így ezekből a petékből csak „herék”, azaz hímnemű méhek lesznek. Ez a „szűznemzés”, a parthenogenezis. Herék csak az év egy szakaszában vannak; ennek ideje az éghajlattól függ. Magyarországon többnyire valamikor augusztusban van a hereűzés, amikor a dolgozók kiéheztetik a heréket, és nem is engedik vissza őket a kaptárba, ha kirepültek. Ezután csak anyátlan vagy álanyás családban lehet heréket találni egészen a következő év tavaszáig.


Méhpeték. A fotó forrása: xiSerge / Pixabay


A méhek haplodiplod ivarmeghatározási rendszert mutató állatok, a megtermékenyített, diploid petékből nőstények, a megtermékenyítetlen, haploid petékből pedig hímek fejlődnek. Hím utódot, azaz herét tehát az anya és a dolgozók is képesek létrehozni.

A fiatal anyák 3-6 napos koruktól kirepülnek párzani, ha napos, szélcsendes az idő. A petézés megkezdése előtt akár több alkalommal is kirepülhetnek. Akár 20 herével is pározhatnak. A here ivarszerve beleszakad az anyába, így a here hamarosan elpusztul. A párzáskor kapott spermiumokat az anya elraktározza, és a továbbiakban ebből termékenyíti meg petéit. Ha két hétig nem tud kirepülni, akkor már nem tud párzani, és herepetéző lesz. Az anya idősebb korban is herepetézővé válhat, ha elfogytak a hímivarsejtjei. Összeférhetetlenség miatt a saját testvérei nem tudják megtermékenyíteni a fiatal anya petéit. A genetikai sokféleség előnyös a tél túléléséhez. Kísérleti körülmények között a genetikailag egységes családok többet gyűjtöttek, több utódot termeltek, ám készleteiket már decemberre felélik, és éhen halnak, illetve megfagynak.

 

A méhek itt rakják le a petéiket. A fotó forrása: xiSerge / Pixabay

 

Az anya naponta akár 1500 petét is rakhat. A heresejtekbe hím, a dolgozósejtekbe és az anyabölcsőkbe nőstény petét rak. A nőnemű utódból attól függően válik anya vagy dolgozó, hogy milyen sejtben nő fel, és hogy mivel etetik. A petéből 3 nap múlva kel ki az álca. 3 napig minden álca méhpempőt kap; az anyaálcát végig méhpempővel etetik. A lárva 8 nap múlva bebábozódik, majd a kifejlett állat újabb egy hét múlva kel ki a bábból. A fejlődés ideje függ a kaszttól és a hőmérséklettől. Az európai fajtáknál az anya 16, a dolgozó 21, a here 23 napig fejlődik. Az afrikanizált méhek gyorsabban fejlődnek, ott az anyák már 14 naposan kelnek.


Vegyes életkorú fiasítás: jobbra peték, középen fiatal, balra idős álcák. A fedett sejtek bábokat tartalmaznak. A fotó forrása: Waugsberg / wikipedia


Vannak más, gyorsabban felnövő hibridek is, amelyek így immunisak az atkára.

 

 

Forrás:

wikipedia

Felső kép: Lárvák és peték a lép sejtjeiben. A fotó forrása: Waugsberg / wikipedia

Tetszett a cikk?

 

MézVilága cikkek

Történelmi visszatekintés
Méhes sztorik, Egyéb sztorik
A tudomány jelenlegi állása szerint az első méhfélék 100 millió évvel ezelőtt jelentek meg. Mostanra az Antark ...
Egy történet a méhekről
Méhes sztorik, Könyvajánló
Könyvajánlómban Maja Lunde: A méhek története című regényét ismerheted meg.
Magányosan élő méhek, 3. rész
Szorgos méh, Egyéb szorgos méh
Ismét egy művészméh következik; a 2023-ban az év beporzója címet elnyerő FALIMÉHET ismerjük meg.
Méhfarm a bolygó megmentéséért
Méhvédelem, Hírességek a méhekért
Morgan Freeman 500 000 négyzetméteres farmját méhrezervátummá alakította, hogy megmentse a bolygót.
Magányosan élő méhek, 5. rész
Szorgos méh, Egyéb szorgos méh
Ismét a művészméhek családjának egy aktív tagjával ismerkedünk meg, aki nem más, mint a KŐMŰVESMÉH.
Milyen veszélyek leselkednek a méhekre?
Méh cikkek, Információk
A méheknek nemcsak a finom mézet köszönhetjük, hanem befolyással bírnak bolygónk szépségére is.
A szivárvány színeiben pompázó sáfrány
Növényvilág, Ajánlott növények
Ha kerti sáfrányt ültetsz a kertedbe, akkor a méhek gyakori látogatók lesznek nálad.
A beporzók kedvence: a levendula
Növényvilág, Ajánlott növények
Az összes rovar otthon érzi magát a levendulamezőkön, ami érthető is: a levendula szívesen adja a nektárt.
Méhek útján...
Méhes sztorik, Egyéb sztorik
Nézz meg egy rövid dokumentumfilmet a méhek útjáról.

További cikkek »

 

....